HiFi design
HiFi designAkce ≫ NAD C510 předzesilovač a převodník nyní za akční cenu

NAD C510 předzesilovač a převodník nyní za akční cenu

Přístroj se ukrývá v nízkém šasi s mírně zaoblenými hranami a v podstatě "nijakým" designem - je tu jen to nejnutnější, žádné rozptylování a utrácení za pozlátka. To je koneckonců dlouholetá a úspěšná firemní strategie. Na čelní stěně přístroje s rozměry 43,5 x 9,9 x 30,9 cm (š x v x h) a váhou necelých 5 kg najdete dominantní, v rozích mírně zaoblený displej s velkými modrými znaky v jednom řádku a jen čtyři ovládací prvky - vlevo od displeje spínací tlačítko, vpravo pak dvě maličká tlačítka pro cyklickou rotaci vstupů a velký, jednoduchý knoflík pro úpravu poslechové úrovně. Veškerá indikace probíhá přes displej.

Zadní strana je osazena celkem patnácti vstupy a výstupy; ač v dnešní době už není výjimkou, že výrobce integruje digitální vstupy do téměř libovolného komponentu, že NAD se spolehne VÝHRADNĚ na digitální vstupy byste možná nečekali. Jediný analog tu tak zastupuje výstup signálu ve dvou podobách - jako pár nesymetrických RCA a jako pár symetrických XLR. Vstupy (ještě jednou - všechny digitální) nabízí ale všechny myslitelné podoby snad s výjimkou BNC - od AES/EBU, přes koaxiální a optický až po asynchronní USB a co je nejneobvyklejší, to je dvojice HDMI konektorů. HDMI je tu ještě jedno, slouží jako výstup pro videosignál. Pak už jsou tu jen "technické" konektory - kromě napájecí zásuvky s kolébkovým vypínačem je tu USB pro zasunutí paměti s aktualizací software (to je v dnešní době stále se vyvíjejících digitálních standardů poměrně důležité), "chytré" konektory RS232 a 12V spoušť (jako vstup i jako výstup) a také jack pro vstup externího čidla dálkového ovládání.

Vnitřní řešení je celé postavené na firemní topologii Direct Digital, ne nepodobně řešením nejvyšší řady Masters. Od vstupu až po plně symetrický výstup je signál zpracováván výhradně v digitální doméně (tedy včetně regulace hlasitosti), až těsně před výstupem je signál převeden a řízen operačním zesilovačem, pracujícím ve třídě A. Díky krátkým signálovým cestám a Direct Digital řešením dosahuje předzesilovač na danou cenu naprosto nevídaných technických parametrů - celkové harmonické zkreslení (THD+N) nepřekračuje hodnotu 0,002% (-60 dBFS), intermodulační zkreslení činí pouhých 0,0001% a tím nejdůležitějším je fantastický odstup signálu a šumu na úrovni 123 dB, dosahující k úrovni nejmodernějších převodníkových čipů současnosti.


Nejzajímavější na architektuře Direct Digital je 35ti bitová hloubka zpracování digitálních dat. To znamená, že ani 24 bitový digitální signál není nijak omezen. Maximální podporované rozlišení jak přes USB, tak přes ostatní digitální vstupy činí 24 bitů / 192 kHz. Přes přítomnost HDMI vstupů není NAD C 510 uzpůsoben na multikanálový signál (a už vůbec ne na filmové kodeky). Na HDMI vstupech je oddělen audio a video signál, a zatímco video je dále přeposíláno (včetně 3D, ale už ne s podporou 4K), zvuk tady probíhá standardním zpracováním, byť v high endových receiverech najdete mnohokrát větší množství různých nastavení. C 510 je koncipován pro co nejjednodušší zapojení i používání. Na druhou stranu někomu může scházet třeba subwooferový výstup.

 

Předzesilovač NAD C 510 je odvážný pokus posunout hranice relativně dostupné audio elektroniky směrem do digitální budoucnosti. Je to ale pokus možná až příliš futuristický - většina moderních uživatelů bude stačit, nicméně pravověrný audiofil by rozhodně užil alespoň jeden analogový vstup, nebo třeba modulární koncepci pro možnost vstupy a výstupy si volit. Takhle C 510 oslovuje tak trochu specifickou skupinu zákazníků, byť jeho schopnost fungovat i jako jednoduchý přepínač HDMI vstupů z něj činí geniální komponent pro "2.0 kino". Je škoda, že firma k němu nemá úplně adekvátní koncový stupeň, který by dokázal na maximum vytěžit digitálně tiché signálové pozadí, precizní rytmiku a rychlost, kterou C 510 nabízí. Pokud vám nevadí typicky "nijaký" design a spíše rozumné, než pěkné zpracování přístroje a pokud se vám líbí čistě digitální skladba vstupů, je podle nás NAD C 510 velmi dobrý předzesilovač, jakkoliv zaměřený spíše na co nejsnazší život jeho uživatelů, než na "plný servis". Ceňme si ale toho, že NAD opět prošlapává neotřelou cestu do budoucnosti a rozhodně při tom neselhává.