HiFi design
HiFi designAkce ≫ Naim Uniti Atom, od roku 2018 jsou opět v portfóliu all-in-one přístroje

Naim Uniti Atom, od roku 2018 jsou opět v portfóliu all-in-one přístroje

Řada Uniti anglické firmy Naim před lety stála v čele vlny all-in-one komponentů s výkonem dříve vyhrazeným děleným systémům. Když pak výroba první generace skončila, bylo chvíli v katalogu Naim prázdno - rok 2018 ale znamenal znovuuvedení této série, tentokráte ve výrazně modernějším střihu a s modernějšími řešeními, ale stále stejnou koncepcí "kompletního systému v jedné krabici".

Základním stavebním kamenem série je model s příhodným názvem Atom. Je to maličký přístroj, který se snadno vejde kamkoliv - jeho 7 kg se natěsnalo do šířky 24,5 cm, hloubky 26,5 cm a výšky 9,5 cm.

Lehce odsazenému čelnímu panelu dominuje veliký barevný displej, v levé části je USB port pro rychlé připojení datových pamětí a 3,5 mm jack pro sluchátka. V pravé části je čtveřice základních ovládacích tlačítek (spouštění přístroje, spouštění reprodukce, přepnutí vstupu a přímý přístup k oblíbeným položkám).

Horní strana má přímo uprostřed vsazené obrovské kolo s podsvícením - jde o regulaci hlasitosti s fantasticky olejovitým chodem a mimořádným pocitem při ovládání. Takhle příjemný a "správný" dojem při úpravě hlasitosti (kterou jinak snadno vyřešíte dálkovým ovladačem nebo vynikající aplikací) často nenajdete ani u nejdražšího high-endu.

Boční stěny jsou pak mohutně žebrované, podtrhují bytelnou kvalitu celku a přitom vypadají dobře. Zadní strana krom napájecí zásuvky nabízí vše potřebné - repoterminály mají poněkud strohou podobu otvorů pro banánky, jinak je vše ale klasické. Je tu jeden pár analogových cinchů, dva optické a jeden koaxiální digitální vstup, je tu také možnost připlatit si za HDMI konektor pro možnost využití zpětného audio kanálu. Subwoofer nebo koncový zesilovač připojíte přes pre-out výstupy. USB port umožní připojit disk s hudbou, etnernetový konektor zajistí nepřerušované spojení do sítě a internetu (byť to jinak řeší dvoupásmový Wi-Fi modul s dvěma anténami v bočnicích). Posledním prvkem je dvoupolohový přepínač pro volbu typu zemnění. Bluetooth, ve velmi dobré ovládací aplikaci najdete ještě streamování standardem Chromecast, AirPlay a UPnP, Uniti Atom podporuje také systém Roon. Pochopitelně si můžete užít TIDAL, Spotify i celou paletu internetových rádií.

Zhruba třetinu vnitřního prostoru zabírá klasické toroidní trafo. Uniti Atom využívá řešení z integrovaných zesilovačů Nait - tranzistory dodají 40 Wattů na kanál do 8 ohm ve třídě A/B. Digitální signály zpracovávají čipy Burr Brown s podporou PCM signálů až do rozlišení 24 / 192 a DSD128. Vše řídí 40ti bitový DSP čip SHARC. Ten jednak upravuje časovou informaci signálu pro minimalizaci jitteru

Naim Uniti Atomje skvělý přístroj - je to, jako kdyby konstruktéři v Salisbury vzali charakteristický projev dražších komponentů značky a "natlačili" jej do kompaktního těla střední cenové hladiny. Navíc zvládli papírových 40 Wattů nechat vyznít díky až překvapivé kontrole a dynamičnosti jako minimálně dvakrát tolik. Báječně široký záběr schopností a atraktivně pojaté tělo zesilovače (a streameru a převodníku...) jej pasují do role hi-fi pro moderní domácnost, kde bez ostychu může nahradit svými funkcemi i svým zvukem sestavy dělené. Jde o opravdu solidně fungujcí hi-fi přístroj se zvukem políbeným high endovou úrovní - to je něco, o čem by se takhle malému zařízení deset let zpátky ani nesnilo.