HiFi design
HiFi designAkce ≫ Wharfedale Diamond 11.4 sloupové reprosoustavy s neskutečným zvukem a cenou pod 20.000 Kč

Wharfedale Diamond 11.4 sloupové reprosoustavy s neskutečným zvukem a cenou pod 20.000 Kč

Sloupek  Wharfedale Diamond 11.4 je tak akorát velký, abyste měli pocit, že doma máte kus reprosoustavy, ale zároveň vám nikde nepřekážel. Ozvučnice z MDF desek má robustně pojatý, v černém lesku vyvedený čelní panel, jehož hrany se nesou ve znamení oblin a i díky tomu, že se celá ozvučnice s povrchem v pěkně vypadajícím vinylu klene a na konci zužuje, působí reprosoustavy decentním dojmem.

Celá ozvučnice je posazena na čtyřech nožkách na těžké základně, která tvoří i přirozené těžiště a zajišťuje stabilitu štíhlého sloupku. Výrobce dodává i mohutné šroubovací hroty. Mezerou mezi základnou a ozvučnicí uniká vzduch z bassreflexového otvoru. Na to, že sloupek má spíše průměrnou výšku 98,5 cm, šířku 22,2 cm a hloubku 32 cm (je tedy skladný), činí jeho hmotnost citelných 24 kg.

Při pohledu zezadu najdete na kabinetu klasické hrany a neopakují se tedy oblé tvary čela. Modelové označení vzadu řeší nálepka, konektivitu malá destička s vytočenými zdvojenými reproterminály.

Vnitřní část ozvučnice je bohatě vyztužená, prostor je rozdělený na dvě komory - ta pro středy a výšky má 12 litrů vnitřního objemu, spodní basová pak 30,9 litru. Všechny čtyři osazené měniče (vysokotónový, středotónový a dva basové) mají relativně decentní hliníkovou obrubu, evokující již dříve nastavený styl z řady Reva.

O nejvyšší pásmo se stará kopulka v mírné prohlubni zvukovodu, jde o textilní kalotu o průměru 2,5 cm. Středy a výšky řeší stejná technologie membrán - jsou z tkaného kevlaru (pro středy s průměrem 10 cm, pro basy 15 cm). Zajímavé je řešení závěsu, který jednak tvoří masivní vlnka a jednak jde o zvláštní pěnový materiál s vysokou poddajností, který i přesto ale drží kýžený tvar. U obou pásem je také vidět mohutný fázový nástavec. Výrobce udává pracovní frekvenční rozsah 42 - 20 000 Hz (bez udané tolerance), citlivost 91 dB (taktéž bez udaných podmínek) a jmenovitou impedanci 8 ohm.

Třípásmový sloupek představuje výtečnou volbu ve světě zaplatitelného hi-fi, pokud hledáte moderní, decentní balení, čistý a neefektně vyrovnaný zvuk s plností, energií a se schopností hrát opravdu stejně dobře a zábavně jakýkoliv žánry, jakoukoliv hlasitost a tak trochu vlastně i jakoukoliv kvalitu záznamu, budou hrát pro uši stejně příjemně a zábavně prvních 20 minut, ale i za čtyři hodiny. Jsou neúnavné, jsou nekomplikované a jsou hladké a přitom neutajující. Jsou jako stvořené pro každodenní užívání si hudby i filmů bez nutnosti něco řešit, nemají s ohledem na svou cenovou kategorii žádnou chybu či problém a navíc jsou stále ještě férově zaplatitelné. Prostě povedené univerzální sloupky...