HiFi design
HiFi designMagazín ≫ AKCE Tannoy na reproduktory řady Mercury7 (Mercury 7.4 za 15999 Kč) a Eclipse (Eclipse two za 5999 Kč)

AKCE Tannoy na reproduktory řady Mercury7 (Mercury 7.4 za 15999 Kč) a Eclipse (Eclipse two za 5999 Kč)

Základní model katalogu Tannoy, řada Mercury, je stále nenápadným trhákem. Dost možná kvůli velmi atraktivní ceně, kdy právě tito Skotové jako jedni z prvních dokázali nabídnout i v nejnižších cenových třídách hodnoty skutečného high fidelity a zachytili trend rapidního růstu kvality v základních patrech reprodukční techniky. V roce 2015  přichází inovace, která nabízejí za jen nepatrně vyšší cenu nový vzhled i evoluci techniky. Jako zásadní plus nové řady je její doplnění o subwoofer a rozšíření barevné škály o černé provedení, které je velice žádané u zákazníků.

 

Tannoy Mercury 7.4

 

 

Ozvučnice z dřevovláknitých desek má téměř čtvercový půdorys 21,7 x 28 cm (š x h) a výšku včetně podstavce 101 cm, přičemž hmotnost rovných 15 kg se rozkládá na dvojici šroubovacích podstavců, které jediné rozbourávají čistě pravoúhlé tvary skříně. Na čelní stěně jsou v D´Appolito uskupení tři měniče, na zadní straně je dole vanička s čtveřicí pěkných reproterminálů a dvojicí zapuštěných plastových bassreflexových nátrubků, vypouštějící vzduch z celých 44 litrů vnitřního objemu.

Samotné zpracování, jakkoliv je skříň velmi jednoduchá a na povrchu opatřená vinylovou imitací dřeva, působí pěkně. Drobné detaily vás sice ujistí, že se pohybujete v zaplatitelných úrovních, celkově jsou ale Mercury 7.4 v reálu výrazně hezčí, než na fotografiích. Dokonce i měniče s tenkými hliníkovými rámečky a přiznanými mohutnými šrouby působí zajímavě, byť poměrně technicistně - tak trochu evokují okované obojky anglických buldoků.

Tweeter využívá kopulku s průměrem 2,8 cm, vyrobenou z tkaného polyesteru, tlumeného uretanem. V motoru se nachází neodymové magnety. Dvojice středobasů má průměr membrán 17,8 cm a jde o potahovanou membránu z vláknité směsi.

Měniče si dělí práci na hranici 2 400 Hz pasivní výhybkou druhého řádu. S citlivostí 93 dB / 2,83 V / m patří tyto sloupky k vysoce citlivým, stejně tak s krátkodobou zatížitelností až 300 Wattů patří k nejodolnějším ve své třídě. Udávaná impedance činí 8 Ohm. Frekvenční odezva v toleranci -6 dB činí úctyhodných 32 - 32 000 Hz.

Tannoy Mercury 7.4 jsou na jednu stranu stále těmi samými Mercury jako v inkarnacích předchozích (tedy relativně velkými sloupky za relativně málo peněz), na stranu druhou se posunuly jak cenově, tak zvukově přeci jen trošku jinam. Cena vzrostla (ale ještě ne nesmyslně, zejména s ohledem na různé akce, které se k tomuto modelu často vážou a srazí cenu blíž původnímu modelu), design sice ztratil trochu hladké elegance, ale dá se mu přivyknout a působí techničtěji a moderněji, co se však změnilo nejvíc, to je zvuk. Nejnovější generace hraje výrazně přesněji, čistěji a klidněji, vlastně tak nějak autentičtěji, trochu syrověji, ale zároveň přirozeněji.

 

 MODEL TANNOY MERCURY 7.4 NYNÍ ZA AKČNÍ CENU 15999 Kč/pár , nabízíme na prodejně k poslechu.

KLADY

+ rozumný poměr cena / výkon

+ kontrola a spořádanost

+ slušná živost

+ celkově spíše sušší, ale na danou třídu přesný a čistý zvuk

+ klidný a dlouhodobě neúnavný přednes

 

 

 

Tannoy ECLIPSE

Bohatý katalog Tannoy donedávna začínal sérií Mercury, její nejmladší generace Mercury 7 však podražila, k vyváženosti nabídky přispěly právě modely řady Eclipse. Ty se vyrábějí v jediném černém provedení s povrchovou úpravou strukturovanou vinylovou fólií, která zdařile imituje texturu dubu v polomatném laku a do stejné barvy je tónována i průzvučná tkanina odnímatelných ochraných rámečků.

Základním stavebním materiálem ozvučnic jsou lisované desky sendvičové konstrukce o tloušťce 15mm, k větší tuhosti konstrukce navíc přispívají dvě příčná žebra. Geometrie je pravoúhlá, ale nebezpečí vzniku stojatého vlnění uvnitř kabinetů redukuje zatlumení ozvučnic syntetickým rounem. Ozvučnice je poměrně tuhá, stabilitu zlepšují dva příčné plastové profily přišroubované k základně. Ty půdorys na každé straně přesahují o 49mm, zespudu mají čtyři kovová lůžka se závity M6 pro přibalené odhmotňovací hroty, v příslušenství je pamatováno na kovové podložky pod ně aby nedošlo k poškození podlahy. Plastová trubice bassreflexového rezonátoru ústí vždy dozadu, což umožňuje regulaci objemu basů v závislosti na vzdálenosti zadní stěny repro od zdi.

Osazení zahrnuje dva typy reproduktorů. Tweeter má poddajnou kalotu z impregnéovaného hedvábí, která je zatlumená nitrourethanem a poháněná vysoce účinným neodymiovým magnetem, průměr výškového repro je 28mm. Středobasový měnič má kónickou membránu z celulózy, která je s košem spojena závěsem z pružného a trvanlivého nitrilového kaučuku, který její pohyb velice dobře kontroluje, pohon je zajištěn mohutným feritovým magnetem, průměr středobasového reproduktoru je 127mm. Jsou osazeny v tandemu s objemem ozvučnice 18,9l.

Elektrická výhybka na straně středobasu odpovídá zapojení 2. řádu se strrmostí -12dB/oktávu, tweeter 3.řádu se strmostí -18dB/oktávu. Dělící kmitočet výhybky je 3200 Hz, což je dostatečně vysoko nad kritickou částí středního pásma, kde je výraznější zvlnění nežádoucí. Mezi součástkami na desce plošných spojů narazíme na elektrolytické kondenzátory, cívky vinuté na feritovém jádře, konstrukce ale řeší takové finesy jako tlumení mikrovibrací polypropylenových kondenzátorů, ke kterému posloužila firemní technologie DMT. propojení se zesilovačem umožňuje pár šroubovacích pozlacenýchb terminálů v zapuštěném subšasi vzadu nad základnou, které si poradí is kabely zakončenými banánky. Jmenovitá impedance je 8 Ohm.

 

TANNOY ECLIPSE TWO NYNÍ ZA AKČNÍCH 5999 Kč/pár, nabízíme na prodejně k poslechu.