HiFi design
HiFi designMagazín ≫ AUDIOVECTOR - svoboda volby na cestě k nejlepšímu zvuku (dánská firma nově k poslechu) nyní model X3 Super s výborným poměrem výkon/cena

AUDIOVECTOR - svoboda volby na cestě k nejlepšímu zvuku (dánská firma nově k poslechu) nyní model X3 Super s výborným poměrem výkon/cena

Audiovector je firmou specializující se již od roku 1979 na tzv. vysokou věrnost. S ní velmi úzce souvisí přesnost a perfektní frekvenční vyváženost, nebo chcete-li neutralita všech nabízených výrobků. Právě ona opravdovost v reprodukci je častokrát mylně zaměňována za jakési nedostatky, za absenci něčeho v reprodukci, ale jak se říká, kde nic není ani smrt nebere. O nahrávkách a jejich obecné kvalitě to platí dvojnásob.

Audiovector je nejlépe hodnotit jako firmu, která je velmi pečlivá, pokud jde o přesnost reprodukce. Nepřidá ani neubere nic a tak to má být. Záleží pouze na konkrétní představě, jak se k té přesnosti v poslechové místnosti dobrat a jaká skutečně je ta osobní hranice této „veličiny“. Někomu bude plně vyhovovat základní model, většinou značený jako verze Super, někdo má požadavek na specificky reprodukované výšky, ten bude volit pravděpodobně Signature, nebo něco z nabídky Avantgarde Aretté (měniče Air Motion). Ke slovu se také hlásí zcela jiný zvuk kategorie Super, pokud je řešena jako aktivní, případně se rovnou můžeme rozhodnout pro bezdrátový přenos a ten opět nabídne trochu jiný výsledek. Zkrátka a dobře, pokud vás na prodejně zaujme zvuk Audiovector, je to první známka toho, že hledáte hi-fi, dynamiku, cit pro detail, vysoké rozlišení. Následně lze s obchodníkem vstoupit do diskuse, jaké konkrétní požadavky máte, a jsme si zcela jisti, že u Audiovector získají velmi brzy dalšího spokojeného zákazníka, milovníka hudby a přesné reprodukce.

 

Dánská značka si dává záležet na vyhlášeném skandinávském designu s čistými liniemi i pečlivém provedením a soustavy X3 nabízí ve dvou provedeních klavírního laku, černém a bílém. Stěny kabinetůtvoří MDF deskyo tloušťce 18mm, která podobně jako koncertní křídla zpevňuje silná vrstva laku. Hrany i rohy ozvučnic zaoblené, ale to na pravoúhlé geometrii nic nemění, nebezpečí vzniku vnitřního stojatého vlnění tak eliminuje zatlumení bočnic syntetickým rounem. Mechanickou vazbu kabinetů s poslechovou místností omezují čtyři distanční sloupky o výšce 10mm mezi dolní stěnou a základnou y MDF desky. V jejích rozích zespodu nechybějí kovová lůžka pro instalaci hrotů. Soustavy X3 Super jsou osazeny firemními měniči. Tweeter s podajnou kalotou z impregnovaného hedvábí (25mm), která vyzařuje do mělkého zvukovodu v šasi z hliníku legovaného z ohledem na lepší mechanické vlastnosti hořčíkem, doplňují ho dva středobasové měniče (155mm) s vydutými membránami s vnější hliníkovou vrstvou a papírovou základnou, s koši se štíhlými žebry (ty vzduchu stlačovanému zadní stranou membrány kladou pouze minimální odpor) je spojují pryžové vlnky s velkým zdvihem. Poho zajišťují dvojité feritové magnety. Pasivní elektrické výhybky v zapojení 2.řádu (se strmostí -12dB/oktávu), jejichž desky plošných spojů jsou zezadu přímo napájeny na pár pozlacených šroubovacích terminálů, pracují s dělícím kmitočtem 3000 Hz, který leží dostatečně vysoko na kritickým pásmem středních kmitočtů. V osazení převažují svitkové kondenzátory z metalizované polyesterové fólie a jedna ze dvou cívek je vzduchová. Vedle zmíněných šroubovacích terminálů na zadním panelu ústí rovněž trubice bassreflexového rezonátoru. Chrakteristická citlivost čtyřóhmových soustav představuje lehký nadprůměr, takže s jejich vybuzením si poradí vvíceméně libovolný zesilovač.

Případný upgrade na vyšší verzi Signature zahrnuje vzšší typ tweeteru značky EvoTech, ale rovněž přepracované elektrické výhybky s vyšším dělícím kmitočtem 3100 Hz, které jsou osazeny kvalitnějšími součástami, inovace platí i pro vnitřní kabeláž a další úpravy, zlepšení nelze přeslechnout a upgrade vyjde majitele na rozdíl mezi stávající a cílovou verzí zvýšený o 30%. Po upgrade mají reprosoustavy opět plnou záruku jako právě zakoupené.

 

Jak Hrají???

 

Audiovector X3 Super nabízejí kmitočtově vyvážený a neutrální zvuk s čistými výškami, do detailu prokresleným středním pásmem a plné poměrně přesné basy, které se nabízejí až v nečekaném objemu i ve druhé nejhlubší oktávě. Pochválit je třeba prostor nahrávek a oddělení jednotlivých nástrojů. Soustavy si udržují nadhled nad členitějšími nahrávkami i při vzšších hlasitostech a na hudební žánry nejsou nijak vybíravé.