HiFi design
HiFi designMagazín ≫ Duevel VENUS STÁLE k poslechu ve studiu Vodičkova 34, Praha 1

Duevel VENUS STÁLE k poslechu ve studiu Vodičkova 34, Praha 1

NOVĚ VÁM REPRODUKTORY DUEVEL PŘEDVEDEME S GRAMOFONEM GOLDNOTE A ZESILOVAČEM VAN MEDEVOORT.

 

Většina výrobců více méně inovuje to, co bylo v minulém období komerčně úspěšné, zvuk je neustále o něco čistější, detailnější, ale něco, co by posunulo poslech stereo-hudby dále zatím kromě malých vyjímek nepřichází. Jednou z nich je firma Duevel se svým konceptem všesměrového vyzařování. Do zvuku se prostě ponoříte, hudba vás obklopí, pulsuje a žije všude kolem, prostě jen existuje a nepřipomíná reprodukci (v rámci možností, pochopitelně). Stisknutím PLAY nebo spuštěním gramofonové přenosky soustavy s prvními tóny zmizí. A zmizí naprosto dokonale, se zavřenýma očima nemáte nejmenší šanci zjistit, kde se vlastně nacházejí. Takové zmizení umí jen asi tak každá desátá [konvenční] reprosoustava, která se mi dostává do ruky, a to ještě ne tak dokonale.Prostor je naprosto fantastický. Zvukové kouzlo se hrozně špatně popisuje, protože v tomto případě selhávají klasická vodítka. V laterální rovině se muzikanti rozloží do šířky bez ohledu na to, kde reproduktory stojí, limitující jsou v tomto ohledu pouze zdi místnosti. Podobně se to děje i v předozadním směru. Tohle umí i jiné dobré soustavy, nicméně tady je něco navíc, něco, co spíš cítíte, něco, co vás udržuje uprostřed děje.

 

DUEVEL Venus jsou dvoupásmové reproduktory v jakémsi hybridním uspořádání. Objemná spodní skříň je  samostatná, pracuje v ní carbonem vyztužená 22cm membrána středobasového reproduktoru, vyzařující nahoru, má zadní bassreflex a vzadu umístěné terminály. Nejcharakterističtějším rysem reprosoustav je velký deflektor, který „přistává“ na mase středobasové sekce jako UFO. Velký, z mnohavrstvé překližky vysoustružený sendvič disku plní hned několik úloh pracuje jako deflektor pro středobasovou jednotku. Energie přicházející zespodu je tak opět rovnoměrně vyvedena v 360° úhlu do stran. Na jeho horní části je umístěný výškový měnič 3,4 cm vyzařující směrem dolů, horní čast disku proto slouží jako deflektor pro výšky.

Citlivost horny je značná (přes 110dB), takže ji výrobce koriguje vnitřním tlumením – celá soustava má deklarovanou citlivost 88 dB. Spolu s nominální impedancí 6 ohm tak jde o systém, se kterým nemají problém ani výkonově slabší zesilovače, lampy nevyjímaje.Diskutovat o napojení jednotlivých pásem na sebe v případě Duevel postrádá jakýkoli smysl. Nic takového tu totiž není. Výšky přecházejí ve středy a ty v basy naprosto samozřejmě, neexistuje tu – minimálně pro ucho - něco jako dělící kmitočet. Totálně hladká spojitost od deklarovaných 40Hz až po horních 20kHz.

Způsob, jakým dochází k šíření zvuku od zdroje směrem k posluchači, je to, co děla omnipolární reproduktory zajímavým. Prostorovost je dokonalá, nepřehnaná, v reálných měřítcích a nemění se, ani když se posunete doprava či doleva, klidně i o metr. Zvuková scéna zůstává frekvenčně i prostorově stabilní, dokonce i když vstanete – tím se nemůže pochlubit žádná konvenční reprosoustava.

Pochopitelně i Duevel ocení, když jej neutopíte v rohu – tady to ani není možné, protože jinak prakticky blokujete všesměrové vyzařování a koledujete si o malér. Je potřeba dbát i o to, aby vzdálenost k zadní stěně byla jiná, než vzdálenost k bočním stěnám, ideálně tak o třetinu. Pokud by mezi reprosoustavou a obklopujícími stěnami vznikl čtverec, odrazy se poodčítají a posčítají a rozvlní se frekvenční charakteristika.

 

Krása má jméno Duevel

Díky všemu výše popsanému vykazuje reprodukce a la Duevel oproti dopředu vyzařujícím reprosoustavám zásadní změnu: nemáte pocit, že se na vás zvuk hrne.

Zatímco u konvenčních reproduktorů by se dalo s trochou nadsázky použít k popisu toho, jak hudba putuje k posluchači, slovo vyplivnutí,  u Duevelu bych ho nahradil slovem rozvíjení.

 Zatímco u konvenčních reproduktorů se poslech stává audiofilním zážitkem, kdy posluchač nadšeně hltá každý detail a barvu, kterou na něj soustavy chrlí, u Duevelu se prostě posadíte, ztlumíte světlo, zavřete oči a na hodinu dvě zcela zmizíte ze světa.

Zatímco u konvenčních reproduktorů fascinovaně sedíte v bodu, kde je zvukový obraz precizní a prostor dokonalý, u Duevelu je zvukový obraz precizní a prostor dokonalý všude.

 

Nyní nabízíme k poslechu na prodejně i modely Duevel Enterprise a Planets (k řadě Planets nyní zesilovač Denon zdarma)