HiFi design
HiFi designMagazín ≫ InAkustik třicet let tradice ve výrobě kabelů s visačkou made in Germany

InAkustik třicet let tradice ve výrobě kabelů s visačkou made in Germany

Kabely od těch, kdo mají rádi hudbu.

Německá firma InAkustik má ve svém oboru více než 30ti letou tradici a dříve své kabely prodávala pod značkou MONITOR CABLE. K přejmenování na InAkustik došlo proto, aby byl název sladěn s jejich další aktivitou - distribucí a vydáváním audiofilských nosičů, včetně klasických LP desek, nesoucích právě logo InAkustik. A právě spojení špičkových techniků s lidmi, kteří se zabývají skutečnou hudbou a znají její opravdový zvuk, pomáhá firmě při vývoji jejích produktů. V sortimentu InAkustik však nejsou jen kabely určené pro zvuk. Je zde i široká nabídka HDMI kabelů pro video a mnohé další produkty. Ve všech kategoriích usiluje InAkustik o nevyšší kvalitu a preciznost - proto je většina výrobků skutečně vyráběna přímo v Německu. Vrcholem nabídky jsou pak produkty řady Referenz Selection.

Pokud má být něco dokladem německé preciznosti, je toho řada Referenz názornou ukázkou. Ať už jde o interkonent nebo reproduktorový kabel je zpracování až nadpozemsky dokonalé a to stejné platí i celkové prezentaci zákazníkovi. Se setem In-Akustik si tak kupujete něco na způsob Porsche..."

Jako peříčko

V průběhu své 30-leté historie nabírají němečtí InAkustik stále na obrátkách. Kouknete-li dnes do jejich katalogu, jde o jednoho z nejkomplexnějších dodavatelů čehokoli, co je potřeba pro připojení či propojení audio a video komponetů v libovolné cenové kategorii, mají vlastní nahrávací label, divizi car audia, a teď dokonce lifestylovou řadu Ambient řešící ozvučení a osvětlení moderních interiérů. Není proto divu, že firma vzbudila nemalý rozruch ohlášením, že vstupuje na trh highendových aplikací – faceliftovaná série Referenz je pořád ještě teplá novinka a ne ledajaká.

Signálový kabel In-Akustik Referenz NF-1603 RCA

Na to, jak je pár interkonektů referenční řady silný (přibližně centimetr v průměru) , tak prakticky vůbec nic neváží. Z toho plyne první poznatek: kovu tam moc nebude. Druhá věc je to, že jsou totálně tuhé – můžete je tvarovat jako jakousi ohebnou tyč. Je to první kabel, co jsem kdy držel v ruce, který když opřete o zeď, tak prostě stojí a ani se neprohne, a když spadne, tak nenadělá hluk, protože i jeho cinche (RCA konektory) neváží skoro vůbec nic. Z toho plyne druhý poznatek: většinu vnitřní výplně představuje vzduch. A to je dobře.

Konstrukčně jsou In-Akustik Referenz NF-1603 postavené okolo měděných lanek a polyetylénových tubusů. Základem je právě PE trubka, okolo které se spirálově otáčejí dvě symetricky uspořádané trojice lanek z OFC mědi. Toto uspořádání, nazývané v hantýrce firmy „triplesymetrické“, by mělo kontrolovaným způsobem řešit interakci kladných a záporných magnetických pólů v kabelovém svazku a tak je významně eliminovat.  Lanka, již neprodyšně uzavřená v PE dielektriku, dodává pro In-Akustik německá firma Braunkabel, která patří do koncernové skupiny, a tak se In-Akustik nemusí spoléhat na externí dálněvýchodní výrobce a má všechno pěkně pod kontrolou v požadovaných specifikacích a čistotách, na kterých si u řady Referenz dávají opravdu záležet. Mimochodem, Braunkabel je jednou z vedoucích značek na trhu pro modely kolejových železnic, které distribuuje pod značkou BRAWA.

Základní vodivé jádro je pak obtočeno soustavou dalších šestnácti trubic z napěněného polyetylénu, stažených k sobě síťovým opletem. Celé je to vymyšlené tak, aby se dovnitř dostalo co nejvíce vzduchu (který je jak známo nejlepším izolantem) a současně se v maximální míře zamezilo elektromagnetickým a mechanickým jevům na rozhraní  jednotlivých vodičů – i proto je každý jednotlivý drátek v lancích individuálně lakovaný.  Důsledkem je pak ona superlehká a superpevná konstrukce, kterou jsem popisoval na začátku.

Samostatnou kapitolou jsou konektory, které simulují symetrické zapojení –minus signálu se spojuje se stíněním až přímo na vstupních cinchích propojovaných zařízení.