HiFi design
HiFi designMagazín ≫ KEF přichází s novým reproduktorem z řady R, který je připravený pro Dolby Atmos

KEF přichází s novým reproduktorem z řady R, který je připravený pro Dolby Atmos

Letní smršť Dolby Atmos elektroniky následují Dolby Atmos reprosoustavy. Nám se moc líbí, jak se s nutností "horních" kanálů vypořádali u KEF. Jejich skvělá řada R dostala nový model R50, což není nic jiného, než téměř přímo vzhůru hrající malé reprosoustavy - jde o samostatný "modul", hrající v pásmu 105 - 18 500 Hz, vybavený UniQ měničem o průměru 13 cm. Jde o velmi elegantní řešení, pokud zrovna nehodláte zabudovávat něco do stropu.

Pro ty co neví co to Dolby Atmos vlastně je ...... Zvuk jako v nejlepších kinech by měl i do obývacích pokojů přinést zvukový formát Dolby Atmos. Skutečně třídimenzionální zvuk má ohromit lokalizací ruchů a přirozeným prostorem. Vyžaduje však nový AV receiver a doplňkové reprosoustavy. Přehrávače mohou zůstat.

Dolby Atmos na rozdíl od svých předchůdců opustil koncepci předem definovaných zvukových kanálů. Dnes nejrozšířenější prostorové formáty Dolby Digital, DTS (včetně jejich pokročilejších derivátů EX, ES ...) a Dolby TrueHD ve svém datovém proudu nesly zvukové stopy šesti až osmi kanálů, do kterých zvukaři ve studiu pevně rozdělili jednotlivé ruchy, zvuky a hudební doprovod tak, aby odpovídal jejich představám, nebo reprodukované realitě.

Datový proud u Dolby Atmos obsahuje informace o lokalizaci až 128 zvukových „objektů“, a které reprosoustavy je jak zahrají, to určuje až dekodér v AV receiveru podle konkrétní konfigurace a poslechového prostoru. Zvukový prostor je tak vždy „ušit na míru“ danému kinu. Systém navíc počítá s využitím alespoň jednoho páru stropních reprosoustav, které jsou právě podstatné pro lokalizaci ruchů ve vertikálním směru. Zvuk tak již lze v prostoru lokalizovat víceméně třídimenzionálně, přesnost samozřejmě záleží na počtu instalovaných reprosoustav a preciznosti nastavení celého poslechového systému. Dolby počkalo s uvedením nového prostorového formátu do domácností až na chvíli, kdy bude co poslouchat. Již zhruba 150 filmových titulů má zvukovou stopu kódovanou systémem Atmos a bez větších změn ji lze použít i pro vydání na BD discích. Jeho metadata budou součástí Dolby TrueHD streamu, a proto jej dokáže přečíst a v podobě čistých dat odeslat většina dnešních Blu-Ray přehrávačů a multimediálních center. Pro přenos stačí HDMI 1.4 kabel.  Takto zakódovaná zvuková stopa je navíc zpětně kompatibilní se staršími zvukovými dekodéry. Ty přidanou datovou vrstvu ignorují a signál zpracují jako běžné Dolby True HD.

Pro využití potenciálu Dolby Atmos tak potřebujete kompatibilní AV receiver, u reprosoustav jsou možnosti pestřejší, pokud jste spokojeni se svojí stávající 5.1 sestavou, můžete ji jen doplnit o nejméně dva další efektové reproduktory, které budou namontovány ke stropu. Pro optimální výsledky potřebujete mít pod stropem reprosoustavy čtyři, každou v jednom rohu poslechové místnosti. Pokud u stropu reproduktory nechcete, můžete si pořídit speciální soustavy určené přímo pro Dolby Atmos kina, které mají přídavný reproduktor umístěný na vrchní stěně ozvučnice a ty pak hrají odrazem o strop, jako třeba v úvodu zmiňované