HiFi design
HiFi designMagazín ≫ MOJO, HUGO, 2QUTE - What Hi-Fi tyto výrobky ocenil nejvyšší příčkou, když D/A převodník potom jedině CHORD

MOJO, HUGO, 2QUTE - What Hi-Fi tyto výrobky ocenil nejvyšší příčkou, když D/A převodník potom jedině CHORD

Novinkový MOJO, benjamínek rodiny DA sluchátkových zesilovačů, je hojně a čerstvě představován odbornými časopisy po celém světě a navazuje tak na úspěch staršího a většího bratra, HUGA, který díky nepatrně širší konektivitě cílí jak na přenosný, tak domácí svět hi-fi. 2Qute pak završuje trojici oceněných jednoznačnou orientací na poslechové místnosti, kde pomáhá osvobodit jedničky a nuly starším přehrávačům, jejichž digitální srdce již není v nejlepší kondici, ale transport a stavba mechanická ano. Kdo vyzkoušel, ví, jak se může taková změna projevit…

 

PROČ ALE FIRMA CHORD TOLIK UTEKLA KONKURENCI?

 

Digitální zpracování signálu bylo pro Chord výzvou, kterou se díky špičkovým znalostem problematiky zpracování signálu rozhodl ani v nejmenším neošidit, nenabídl konvenční, známé řešení, nestali se výrobcem kategorie ,,my to děláme také'' , ale naopak, vlastním algoritmem, který zajišťuje dokonalou rekonstrukci dat pro následnou analogovou výstupní část, dosáhli zcela nového standartu, který je natolik přínosný, že se firmě nad rámec obvyklého obchodu s přístroji daří i prodej samostatných výrobních licencí. Srdcem výkoného procesoru Spartan 6 tak pulzují originální sestavy takzvaných FPGA filtrů, představujících desítky přesných matematických operací, které ústí v patentovaný WTA kód, podílející se na zásadním zpřesnění DA převodu přimo související s atributy jako snížení základního šumu nahrávky, rozšíření dynamiky signálu, rozšíření hloubky prostoru v nahrávce, zpřesnění lokalizace, rychlosti ....

 

Nejvíce se ale líbil novinkový MoJo který při své ceně lehce přesahující 350 liber zvítězil v kategorii do 800 liber, kde porazil i přístroje s více než dvojnásobnou cenou.

 

Anglický Chord podniká definitivní kvalitativní výpad v kategorii referenčních sluchátkových zesilovačů a DA převodníků, prostřednictvím novinkového přístroje Mobile Joy…… zkráceně MOJO.

Fantastický, kompaktní převodník a sluchátkový zesilovač je vším možným, jen ne nedostupným. Míří na všechny milovníky kvalitní reprodukce, kteří se nikdy nespokojí s průměrem, zároveň ale požadují „reálnou cenu“.

Jeho starší bratr HUGO opanoval trh s nebývalou lehkostí, samozřejmě díky výjimečně zvládnutému DA převodu. Každý zájemce si mohl jednoduše porovnat jeho kvality s konkurencí a takzvaně slyšet rozdíl. Prodejní výsledky byly a stále jsou pro anglickou manufakturu doslova neuvěřitelné.

Díky úspěchu Huga bylo možné jít dál a vyslyšet hlasy volající po tvorbě ještě dostupnějšího přístroje, který by si zachoval maximum kvalit svého bratra, ale byl také trochu jiný, byl určen skutečně všem. Konstruktérem a designérem je ikona digitálního zpracování signálu, Rob Watts, jeden z mála inženýrů, který převodníky skutečně od samého začátku vymýšlí, nikoli pouze používá ve svých návrzích.

MOJO – Mobile Joy……..stále……. Made in England

 

Prvním z příjemných překvapení je pokračování „ostrovní“ výroby. Společnost přistoupila k plánování produkce natolik zodpovědně, aby byla schopna i při předpokládaném prodejním úspěchu MOJO stále garantovat nejvyšší možnou kvalitu výrobku. A nedosáhneme lepší kvality, než když si vše uděláme sami, doma, pod jednou střechou. Pro manufakturního výrobce nelehký úkol…

Ultra kompaktní design využívá platformu Huga, ale digitální srdce bije v novém rytmu. Xilinx Artix-7 FPGA (Field Programmable Gate Array) je nejpokročilejším DAC této planety. Zesilovač zvládá obsluhovat dva páry sluchátek najednou, jejich impedance se může bez omezení pohybovat mezi 4 až 800 Ohmy, přehraje jakýkoli soubor se vzorkovací frekvencí od 44,1 kHz po 768 kHz, samozřejmostí je podpora DoP, tedy převod DSD do PCM, dále DSD 64, DSD 128 a 256, samozřejmě dekóduje PCM, WAW, AAC, AIFF, MP3, nebo FLAC, spolupracuje se všemi mobilními telefony a přenosnými přístroji obecně, nabízí paměť nastavení vstupů i paměť nastavení hlasitosti.

Volba jednotlivých vstupů je prováděna automaticky, v případě, že je aktivní více jak jeden, přístroj reaguje v pořadí USB, koax, optika. Aktuálně zpracovávanou vzorkovací frekvenci indikuje barevná LED dioda, přesně tak, jak jsme u Chord zvyklí, vzorkovací kmitočet 44,1 kHz nám hlásí barva červená, 48 kHz oranžová a tak dále, podle barev duhy, dojdeme až k jasně bílé, reprezentující formáty DSD.

Hlasitost ovládáme pomocí dvou stylových, barevně se měnících „kuliček“, které jsou svým nápaditým vyhotovením znakem nejednoho firemního modelu.

Baterie, zásadní věc pro výdrž v terénu, je koncipována jako nejvyspělejší „vysoko teplotní“ zdroj, schopný dosáhnout plného nabití za cca. 4 hodiny, přičemž v době dobíjení lze přístroj plně využívat a stav kontrolovat na diodovém indikátoru.  Od osmi do deseti hodin zábavy pak očekávejme v terénu, bez nutnosti nabití.

Povrchová úprava BLACK MATT, aplikovaná na tělo z leteckého hliníku, přináší optimální ochranu proti dennímu opotřebení, jednotlivé popisy tlačítek, vstupů a výstupů, jsou vypáleny laserem, kde rovněž nehrozí brzké opotřebení.

CHORD MoJO již v prodeji, pro akční cenu se ozvěte na číslo 775705202.

 

CHORD Hugo


Anglická společnost Chord Electronics je známa svými efektně vypadajícími produkty, které se zaměřují na kvalitu zvuku stejně jako na to, aby vyšly vstříc estetickému cítění svých majitelů – i proto nabízí krom „plnoformátových" komponentů již dlouhou dobu elektroniku v téměř kapesním provedení. Není proto divu, že má spoustu zkušeností s vytvářením dobrého zvuku na malé ploše, pokud to tak můžeme pojmenovat. Suverénně největším „hitem" firmy je ale v poslední době Hugo.

Pokud začneme hned pěkně od podlahy, Chord říká, že Hugo je „nejpokročilejší mobilní D/A převodník a sluchátkový zesilovač na světě". Měli-li bychom tento text pro opravdové nedočkavce zkrátit, v praxi bez větších výhrad souhlasíme. Pojďme se ale podívat, proč tomu tak je a proč by mělo stát za to zaplatit za komponent velikosti kapesního slovníku tolik peněz, že byste za ně mohli mít například i ojetý automobil, nebo pěknou dovolenou v exotické destinaci.

Zajímavý je původ jména Hugo – vyslovuje se v angličtině totiž podobně jako slova „You Go", tedy „Jdete" a to odkazuje na primárně mobilní určení tohoto přístroje. Ostatně to podtrhuje i možnost dokoupit pěkné, elegantní kožené pouzdro na ochranu při přenášení.
Vraťme se ale na začátek a podívejme se hezky zvenku. Hugo už na první pohled zařadíte do portfolia britské značky Chord. Proč? Jen se podívejte, kolik excentrické originality a vizuální neotřelosti dokázali designéři vnést na striktně pravoúhlý půdorys 10 x 13,2 cm (š x h) s výškou pouhé 2 cm. Když budete Hugo držet v ruce, budete mít také výtečný pocit z výrobní kvality. Však jde také o téměř půl kila leteckého hliníku, byť samozřejmě část hmotnosti připadá i na kupodivu nevelkou integrovanou baterii a součástkovou základnu.

Spodní strana přístroje je v podstatě jednoduchá, čistá plocha s čtveřicí protiskluzových „mini-nožiček", na straně horní je vizuálních podnětů víc než dost. Dominantu tvoří plastické logo výrobce a modelové označení, originálními prvky jsou pak matná plastová a čirá skleněná čočka, propojené čtveřicí malých důlků. Vše doplňuje prohlubeň, v jejímž nejnižším bodu se nachází otočný prvek z velmi pevného a kvalitního plastu, kterým probleskují barvy. Možná vám to připadá trochu jako diskotéka, ale v praxi je optika Chord Hugo umírněnější, než by se mohlo zdát, byť je to rozhodně jeden je nejbarevnějších komponentů, jaké si můžete koupit.

Chord se totiž rozhodl jít trochu atypickou cestou – na celém přístroji vlastně není jediný popisek toho, co který z prvků dělá a čemu slouží. Budete si tak muset projít uživatelský manuál a naučit se, kam patří který kabel, kde jsou vstupy a kde výstupy. Stejně tak je dobré si praxí ověřit, jaká barva co znamená – jedním ze zářících bodů je regulace hlasitosti (onen zmíněný otočný prvek), druhým je trojice diod pod „lupou", tedy pod mírně vypouklou čočkou, díky níž snadno nahlédnete do útrob přístroje, třetím je matný kroužek poblíž čočky. Jeden každý bod svou barvou vyjadřuje určitý provozní stav Chord Hugo, byť znalost barev není bezpodmínečně nutná – kouzlem Hugo je totiž mimo jiné i to, že jak si povíme později, přehrajte téměř vše a není tak nutno se příliš starat.

Průběh téměř přes celé barevné spektrum provází tedy regulaci hlasitosti, první z trojice diod pod čočkou v barevných krocích indikuje režim přeslechů (crossfeed), druhá aktivní vstup a třetí úroveň nabití baterie. Dominantní světlo vydává indikátor vstupu a toto prostupuje i do výše zmíněné matné čočky.

Vstupy a výstupy jsou pak umístěny na obou kratších bocích přístroje – a že je jich dostatek. Všechny prvky jsou, jak jsme již řekli, nepopsané. Na jedné straně najdete (zleva doprava) malé tlačítko pro cyklický výběr vstupů, obdobné tlačítko pro volbu režimu crossfeed, v jedné prohlubni USB vstup s nízkým rozlišením (ten je omezen na 16 bit / 44,1 kHz a nepotřebuje ovladače), ve druhé prohlubni USB vstup s vysokým rozlišením (až DSD128 – pomocí DSD-over-PCM – a PCM 24 bit / 384 kHz a ovladače jsou nutné) a dvoupolohový spínač, který, musíme říct, je průměrným mužským prstem téměř nepoužitelný – budete muset zapojit buď nehet, nebo nějakou pomůcku. Nějaká forma dotykového prvku třeba na horní straně by asi udělala lepší službu. Vše doplňuje konektor pro 12V napájecí zdroj, díky němuž za zhruba 2 hodiny doplníte síly vnitřní baterii (za 2 hodiny jste na takových 90%, dobití posledních pár procent trvá další 3 hodiny), která pak umožní až 10 hodin nepřerušeného poslechu. Hugo funguje výhradně na bateriový pohon, byť tento zdroj energie můžete plynule dobíjet. Přímo ze sítě či počítače si ale energii brát nedokáže. Cílem je pochopitelně co nejčistší napájení.

I protilehlý bok Chord Hugo je věnován vstupům a výstupům v počtu nadprůměrně hojném – je tu velký sluchátkový jack o průměru 6,3 mm, je tu dvojice 3,5 mm sluchátkových jacků (takže simultánně připojíte k tomuto přístroji až trojici sluchátek), je tu nesymetrický analogový výstup v podobě dvojice RCA konektorů, který současným stiskem několika prvků můžete nastavit buď jako regulovaný, nebo jako linkový (trochu nestandardní je to, že přemostění regulace hlasitosti platí i pro sluchátkové výstupy, takže si budete muset trochu ohlídat aktuální nastavení, abyste si Hugo nepustili do sluchátek pěkně naplno). Nesmírně bohatou sadu konektorů doplňuje dvojice digitálních vstupů – optika a koaxiální konektor. Je tu pak ještě jeden další „konektor", který není vidět, a sice Bluetooth rozhraní, vybavené nejnovějším a nejlépe hrajícím kodekem AptX.

Chord Hugo s vámi od zapnutí hraje nepokrytou, ale pěknou a profesionální show – jakmile přístroj zapnete, ukáže vám všechny barvičky u všech LEDek a vysloveně vás láká ke společnému soužití. Moc se nám líbila regulace hlasitosti – nejen kvůli tomu, že si časem zvyknete na to, že pouhým pohledem na barvu tušíte, kde zhruba hlasitostí jste, ale také díky úžasné plynulosti regulace – byť má ovládací prvek silný odpor, lze s trochou citu nastavit naprosto dokonale hlasitost, po níž toužíte. Skvělá je také linearita a možnost využít skutečně celý rozsah regulace. Úprava poslechové úrovně probíhá čistě v digitální doméně.

Vnitřní architektura Chord Hugo stojí na prověřené firemní platformě FPGA, kterou v obdobné formě najdete i ve výrazně dražších D/A převodnících společnosti Chord. Základní součástí je samozřejmě čip D/A převodníku s rozlišením až 24 bit / 384 kHz a schopností zpracovat signál až DSD128. Najdeme tu také čtvrtou generaci technologie pulzního pole, pracující s 64 bitovým šumovým filtrem a 2048 násobným převzorkováním zpracovávaného signálu. 64bitové zpracování signálu prý zaručuje, že se ze signálu při zpracování neztratí žádné informace. Příchozí digitální data projdou jednak čipem, jednak se uloží v operační paměti, kde pro ně čip vygeneruje přesnou hodinovou informaci a poté je pošle dál. RAM funguje také jako vyrovnávací paměť, takže se nemusíte bát ani nepříjemných výpadků. Navíc umožňuje přečasování signálu bez nutnosti posílat časovou informaci zpět do zdrojového zařízení.

Sluchátkový zesilovač nabízí také slušný výkon – zvládne zátěž až 600 Ohm a i do ní je schopen dodat 35 mW, tedy rozhodně dost i pro relativně hlasitou reprodukci, nebo pro zvládnutí dynamických tranzientů. Do „mobilní" zátěže 32 Ohm pak dodá plných 600 mW.

Vcelku působivé jsou i ostatní parametry – tlumící faktor je větší než 100, dynamický rozsah činí velmi nadprůměrných 120 dB a do sluchátek při zátěži 300 Ohm umí zahrát ohlušujících 110 dB. Při plné zátěži nepřekročí celkové harmonické zkreslení 0,1%, průměrně se při normálním provozu pohybuje kolem zanedbatelných 0,0005%.

Ač jsme zprvu k vizuálně efektnímu Chord Hugo přistupovali trochu odměřeně, v podstatě okamžitě se ukázalo, že za originální slupkou se skrývá velmi současné a zároveň špičkové zvukové pojetí, hodné vysoké cenovky. Charakter přístroje zůstává znatelný jak při poslechu přes sluchátka, tak v roli Huga jako linkového přístroje.

Chord daroval malému Hugo autoritu a schopnost kontroly, kterou by mu mohl závidět lecjaký komponent. Až arogantní sebejistota a perfektní definice byla cítit u basové linky a vůbec spodních tónů v „Get Lucky" od Daft Punk („Random Access Memories" | FLAC | 24 – 88,2). Spořádanost a přehlednost zvuku je skutečně špičková, až roboticky přesná, přesně jak si to u syntetické hudby představujete. Hugo je technicky brilantní, servíruje zvuk také s báječnou čistotou a rychlostí – navíc právě zde bylo zřejmé, že pozadí je, patrně hlavně díky bateriovému provozu, skutečně velmi tiché.

Chord Hugo je výjimečný originál – vizuálně, cenově, ale hlavně zvukově. Pokud přijmete optickou hru na efekt, zbude fantastické výrobní zpracování a vlastně perfektní výbava na cesty i do domácí sestavy. Nedejte se odradit tím, že Chord je primárně mobilní sluchátkový zesilovač, který si zapojíte třeba i k telefonu nebo tabletu – jeho potenciál je totiž ryze high endový a stojí za každou korunu z investovaných 50 tisícovek. Získáte tak totiž nejen výjimečně přesný a silný sluchátkový zesilovač, získáte ale také špičkový DAC s podporou všech formátů a rozlišení, které byste snad mohli chtít používat. Líbila se nám také extra přesná regulace hlasitosti, dospělá dynamika a skvělé rozlišení, hlavně ale suverénnost a podmanivost, s kterou si vás Hugo získá a už nepustí.