HiFi design
HiFi designMagazín ≫ ROTEL přichází s novou koncepcí děleného zesilovače, který Vám umožní komfort digitálních vstupů

ROTEL přichází s novou koncepcí děleného zesilovače, který Vám umožní komfort digitálních vstupů

Japonská značka ROTEL je známa především svými kvalitními Hifi přístroji vyšší kategorie. Značka působí na trhu již 40 let a byla původně čistě rodinnou firmou specializující se na kvalitní, přesto však ještě cenové přijatelné hifi přístroje. Tato specializace se dodnes v zásadě nezměnila, i když dnes již ROTEL spadá pod křídla skupiny B&W Group. Firma vyrábí většinu součástek, z kterých se její přístroje skládají i finální přístroje sama. To je v branži velký unikát a je součástí přístupu, který se nazývá Balance Design Concept. Součástí tohoto konceptu je velmi pečlivý výběr součástek (jsou vybírány i poslechem), pečlivá topologie zapojení elektrických obvodů (zkracuje signálové cesty a eliminuje vzájemná rušení) a velmi kritické hodnocení zvuku finálních přístrojů poslechem. Protože ne tabulky a grafy, ale kvalitní zvuk je důvodem, proč se ROTEL vyrábí.

Dokonale sladěný pár Rotel RC1570 a Rotel RB1552(82) MK2 vytváří nádherný designový prvek, jemný a decentní, do každého moderního interiéru. Oba přístroje s čistou nápadnou linií a minimem ovládacích prvků jsou dokonalé a oku lahodící.

Rotel RC1570 je špičkově řešený předzesilovač s D/A převodníkem a dvojitým jitter-eliminátorem, který umožňuje dosáhnout úžasného rozlišení a tudíž i dynamiky. Zpracuje vstupní digitální signál s parametry 24bit/192kHz na všech vstupech, , 2xCoaxial, 2xOptical/Toslink a asynchronním USB (USB audio class 2). USB/iPod® vstup umožňuje pouze formáty AIFF, AAC (m4a), WAV, MP3, WMA (až do 48kHz/16bit). Analogová část se vyznačuje velmi nízkým zkreslením (typicky 0.004% @1kHz) a odstupu signál/šum až 140dB, tak aby nedocházelo ke ztrátě rozlišení převodníku , při analog Line (IHF-A) je to 110dB. Tam má 4xcinch vstup, 1xphono vstup a 1XLR vstup, 2x cinch a 1xXLR výstup.

Rotel RB1552(82) MK2 je čistě koncový tranzistorový zesilovač s výkonem 120W(200W) na kanál do zátěže 8 Ohms a bohatě dimenzovaným napájením,  při velmi nízkém celkovém zkreslení kolem 0.003% @1kHz/120W a výborném odstupu signál/šum 120dB. Frekvenční rozsah je udáván 15-100kHz (v úzké toleranci -1dB) z čehož se dá usuzovat na jeho dostatečnou rychlost. Vstupy jsou nesymetrické/RCA i symetrické/XLR.

Vzhledem k tomu, že ovládání koncového zesilovače RB1552(82) MK2 je redukováno vlastně jen na zapnutí nebo vypnutí, je zřejmé že výrobce předpokládá propojení s předzesilovačem Rotel RC1570 a v této konfiguraci jsem celou sestavu i poslouchal.

Jestli set Rotelu v něčem exceluje, tak je to určitě pocit autority a neomezené síly. Celkový charakter reprodukce je spíše odměřenější, o fous chladnější, ale zároveň je neutrální, přesný a transparentní. Naprosto úžasný je v lokalizaci jednotlivých nástrojů. Toto všechno bylo krásně slyšet nejen na různých audiofilních hudebních kompilacích, ale i běžných „spotřebních“ nahrávkách.

SET od firmy Rotel patří do kategorie přístrojů, které seriózně nejen vypadají, ale i seriózně hrají. Extrémně pevný a kontrolovaný zvuk s nadbytkem výkonu bude v dané cenové kategorii jen těžko hledat soupeře. Tenhle set je za velice rozumné peníze ( 52t za dražší set RCA1570+RB1582 MK2) na konci cesty, kde ještě stojíte nohama na zemi. Další zlepšení jsou pochopitelně možná, ale budete muset hodně šetřit a každičké vylepšení Vás nebude stát málo. Díky své výjimečné stabilitě hraje naprosto suverénně se vším, co k nim připojíte, a mohou být tak lékem na některé nezbedné reprosoustavy.