HiFi design
HiFi designMagazín ≫ Subwofery REL - úspěšnou serii T nahrazuje novinka serie T/i, která nabízí ještě lepší zvuk a možnost bezdrátového připojení. Když se řekne subwoofer, myslí se tím REL .....

Subwofery REL - úspěšnou serii T nahrazuje novinka serie T/i, která nabízí ještě lepší zvuk a možnost bezdrátového připojení. Když se řekne subwoofer, myslí se tím REL .....

Série T/i přináší špičkové kompaktní řešení reprodukce nejnižších frekvencí v řadě tří modelů (T zero zůstává v původním provedení), které jsou navrhovány jako sub-basové jednotky s měničem vyzařujícím do podlahy. Plná konektivita čítá kromě unikátního vysokoúrovňového propojení také konvenční linkové vstupy a unikátní REL Theater Reference LFE vstup, zároveň umožňuje připojení Arrow™ Transmitter což je největší inovace v řadě dostupných sub-basových modulů REL. Takzvaná Zero Compression Wireless Transmission technologie dává bezdrátová křídla prodejně nejúspěšnější sérii REL. Jednotka, která je volitelná a tedy samostatně prodejná přijde vhod všude tam, kde musíme basový modul provozovat ve větší vzdálenosti od zdrojového komponentu, například AV přijímače. Garantovaný dosah přenosu je 13,7 metru, přičemž na této vzdálenosti nedochází k žádnému ovlivnění signálu a lze tak očekávat absolutní shodu s klasickým kabelovým vysokoúrovňovým propojením BassLine™ Blue. Signál je zesilován prostřednictvím koncových stupnů třídy AB, které mají nastaven výkon ve vztahu k objemu kabinetu. Více jak padesát tisíc dosud vyrobených jednotek T řady naplnilo očekávání vysoké provozní spolehlivosti, která položila základ úspěchu po celém světě. Bezpočet ocenění za zvukové kvality nás zavazuje, ale přesto přicházíme s novinkou řadou T/i která přináší nejen možnost bezdrátového připojení, ale přichází i s nárůstem hmotnosti, který je dán zvýšením tuhosti skřině, která za tímto faktem stojí, souvisí s posunutím hranice výkonu, respektive dynamiky, kterou můžeme zvyšovat, pouze pokud odstraníme jakýkoli potencionální zdroj vlastních záznějů kabinetu. perfektnímu výsledku napomáhají také nové materiály reproduktorů, kde byl sledován cíl snížení vlastní hmotnosti membrány při současném zvýšení její tuhosti a v neposlední řadě byla pomocí pevných nožek nově definována vzdálenost kabinetu jednotky od podlahy. Vše pro dosažení strojově přesného pístového pohybu, vyšší dynamiky a celkově prokreslenějšího basu, který je dokonalým řešením nejen pro oblast domácího kina, ale nezapomíná ani na špičkový výkon výkon ve stereofonním režimu. Poslechněte si REL Ultra Long Throw měniče, naši odpověď na zdánlivě nemožnou kombinaci kompaktního, chcete-li rozměrově střízlivého kabinetu a vysokého, doslova omračujícího výkonu.

 

 

 

Když Richard Lord sestrojil v roce 1989 první subwoofer, netušil, že tím zakládá průmyslový obor, který bude jeho, a mnoho dalších lidí zaměstnávat už téměř 25let. Od té doby se ze společnosti REL Acoustic stal jeden z nejúspěšnějších výrobců aktivních subwooferů na světě.

 


 

Neustálý výzkum, další a další zkušenosti a nadšení se zúročují v dnešních produktech značky REL. I dnes se opravdu kvalitní výrobci subwooferů dají spočítat na prstech jedné ruky. Proto není divu, že když se řekne subwoofer, myslí se tím REL. Neznáme nikoho, kdo nemá rád kvalitní basy. Známe z praxe ale mnoho případů, kdy lidé na subwoofer zanevřeli, protože zažili zklamání z nekvalitních, často i velmi drahých výrobků. Základní princip špičkové reprodukce subwooferů REL je maximální fázový souběh s reprosoustavou a jejím zesilovačem.To je dosaženo odebíráním vzorku signálu z výstupních svorek zesilovače tak, aby nedocházelo k chybám ve fázi signálu. O kvalitních měničích, tuhosti ozvučnic a špičkových součástkách se kromě superlativů nedá napsat nic jiného. REL není jen o tom dodat Vám subwoofer, je to o komplexním nastavení ve Vaší místnosti. REL nejsou subwoofery ke středo-výškovým satelitním reproduktorkům, které znáte z hypermarketů. REL očekává kvalitní „spoluhráče“. REL můžete naopak snadno sladit s kvalitní regálovou i sloupovou reprosoustavou. Nikdy Vás nezklame.

Jednou ze zásadních odlišností výrobce sub-basových jednotek REL od konkurence je důsledné využívání vysokoúrovňového připojení zdrojového přístroje – zesilovače. Firemní vývoj se na tento druh propojení zaměřil a v konečném důsledku jej tato volba katapultovala na samý vrchol kategorie a to v celosvětovém měřítku.Rychlost, se kterou obvody umí zpracovat vstupní signál je natolik vysoká, že prakticky eliminuje rozdíly mezi pasivním a aktivním zpracováním signálu, tedy odstraňuje obvyklý časový nesoulad mezi pasivními výhybkami konvenčních reprosoustav a aktivními basovými jednotkami. Právě ona „pomalost“ stála za tím, že byl zvuk subwooferů často vnímán jako pomalý, zpožděný, fázově nesourodý, zkrátka, reprodukce trpěla jistou nejednotností pásem, na kterou je lidské ucho velmi citlivé. REL je v této oblasti natolik důsledný a odlišný, že firma jako celek neoznačuje své výrobky za subwoofery, ale jako sub-basové moduly, které daleko lépe vystihují univerzálnost jejich použití. I přes důmyslnost svých elektronických obvodů je REL natolik rychlý, že jej dokážeme neznatelně zakomponovat do prakticky libovolného reprodukčního zařízení a výsledkem je zásadní rozšíření přenášeného pásma směrem k nejnižším kmitočtům, bez negativních artefaktů, jako je například zpožděná reprodukce, nebo chceme-li pomalost basů. Hlavním cílem REL sub-basových jednotek je, obrazně řečeno, zmizet. Nicméně, ještě jedna věc je zásadní. REL svou technologií vysokoúrovňového zpracování signálu nabízí možnost rozšíření reprodukce nejnižších frekvencí doslova libovolným, myšleno i velkým reprosoustavám. Ty totiž nikdy nemohou díky pasivní konstrukci donutit nejnižší frekvence k dostatečné agilitě, reprosoustava jako celek musí být navrhována jako výkonově vyvážená a v tomto světle je obvyklé, že výrobci často krotí prezenci nejnižších frekvencí ve prospěch správné funkce ostatních, menších měničů a tedy vyšších reprodukovaných pásem. Aktivní konstrukce a dostatečná rychlost REL rezultuje v unikátní poslechový zážitek, který oceníte i v případě spolupráce s plnorozsahovými, basově atraktivními reproduktory. Člověk si až při této kombinaci uvědomí, jak náročné je mít v poslechovém prostoru hluboký bas a kolik je potřeba energie k dosažení skutečně dynamické, přitom stále lehké, průzračné reprodukce. Dynamika je zřejmě tím nejpřesnějším označením přínosu sub-basových modulů REL.

 

Přestože Serie T představuje v nabídce firmy REL cenově nejdostupnější řadu výrobků, pořád jsou to každým coulem, high-endové produkty. Ať už se jedná o vlastní, léta vyvíjené a zdokonalované vstupní obvody, které zajišťují dokonalé začlenění subwooferů do jakéhokoli systému, sofistikované zesilovače, na míru navržené k vlastním reproduktorům, napájené velkými toroidními transformátory nebo precizně zpracováné skříně, nic není ošizeno snahou o snížení nákladů.

 

Masivní kabinet, precizně slepený z MDF desek, opatřený výztuhami se zaoblenými hranami, vytváří mimořádně pevnou, akusticky inertní strukturu. Jeho dokonalá povrchová úprava, používající 5 vrstev černého nebo bílého laku, pečlivě sladěná s hliníkovými odlévanými nožkami, dává zdánlivě jednoduchému designu napětí a nadčasovost. Čistý design, spolehlivost a robustní mechanické provedení, to jsou hlavní aspekty konstrukce aktualizovaných subwooferů řady T, které nejenom výborně hrají, ale i vypadají.

Stejně tak, jako všechny subwoofery REL, i modely řady T jsou navrženy pro připojení k reproduktorovým svorkám zesilovače, pomocí dodávaného kabelu s kvalitním konektorem Neutrik. Tímto způsobem je eliminováno fázové zkreslení signálu, přiváděného do subwooferu a zajištěna reprodukce basů s přesně stejným charakterem, jako u hlavních reprosoustav.

Vlastní rychlé reproduktory s vysokým zdvihem a k nim přesně optimalizované, osvědčené zesilovače, obchodním tajemstvím chráněné, několik generací vyvíjené, jednoduché a vysoce rychlé filtry, to jsou další součásti perfektně navrženého systému, který zvukově vyčnívá nad svou konkurencí.

 

Subwoofery REL dokážou zajistit vysoce přesné a dynamické podání nejnižžších kmitočtů, tolik důležité pro vyznění efektů domácího kina, stejně tak, jako lze jejich použitím velmi efektivně modernizovat stávající audio systém.

Řada T představuje čtyři modely, nejmenší z nich, T-Zero používá, na rozdíl od svých větších sourozenců, zesilovač třídy D, nejnovější generace. Ostatní modely jsou vybaveny osvědčenými vysoce lineárními zesilovači třídy AB.

 

T-Zero je vybaven dolů vyzařujícím reproduktorem o průměru 165 mm , zesilovač má výkon 100 W a jeho rozsah začíná na 38 Hz (-6 dB v pokoji ). Při své váze 6.8 kg a rozměrech 216 x 241 x 260 mm je to miniaturní zázrak, který navíc příliš nezaostává za svými většími konkurenty. Inženýrskému týmu firmy REL se u tohoto modelu podařilo udržet fantasticou cenu, nikdy předtím REL nenabízel za tak málo peněz, takovou kvalitu.

 

 

T-5 používá měnič o průměru 200 mm a vysoce lineární 150W zesilovač. Kmitočtový rozsah začíná na 32 Hz, váží 11.7 kg a jeho rozměry jsou 266.7 x 298.4 x 298.4 mm.

 


Subwoofery T/7i a T/9i jsou, na rodíl od menších a levnějších modelů T-zero a T/5i, vybaveny dopředu vyzařující pasivní membránou, což jim přináší obrovský nárůst výkonu.

 

Woofer T-7 doplňuje dopředu vyzařující 254 mm pasivní membrána, reproduktor o průměru 200 mm směřuje dolů a je napájen výkonným 200W zesilovačem. Kombinace větší skříně a kuželové plochy ekvivalentní 13" měniči přináší výrazné zvětšení rozsahu reprodukce. Kmitočtová charakteristika je od 30 Hz (-6 dB), hmotnost 15.4 kg a rozměry jsou 305 x 349.2 x 349.2 mm.

 

Největší zástupce Serie T, subwoofer T/9i, kombinuje dopředu směřující 254 mm pasivní membránu s dolů vyzařujícím ULT reproduktorem o průměru 254 mm, poháněným vysoce výkonným 300W zesilovačem. Kuželová plocha ekvivalentní 15" měniči a 300 wattů výkonu umožňuje wooferu reprodukovat impozantní basy a za velmi rozumnou cenu. U tohoto modelu začíná rozsah na 28 Hz, váha je 18,7 kg a rozměry 330 x 387 x 407  mm

 

Subwoofery REL v černém klavírovém laku i bílém provedení stojí: T-Zero 12.990 Kč, T/5i 17.990 Kč, T/7i 25.990 Kč a model T/9i 31.990 Kč.

 

Při návštěvě prodejny můžeme na produkty firmy REL poskytnout zajímavé zaváděcí ceny, aby jsme se Vám mohli plně věnovat, je lepší pokud si návštěvu předem domluvíte na telefonním čísle 775705202.