HiFi design
HiFi designMagazín ≫ TEAC - neobvyklý koncept komponentů s poloviční šířkou

TEAC - neobvyklý koncept komponentů s poloviční šířkou

Firma TEAC přišla na svět v roce 1953, dnes je z ní obří korporace s obratem přes miliardu dolarů, ale stále ještě sídlí v rodném Japonsku. Zpočátku se soustředila pouze na oblast zvuku, dnes její logo najdete i na počítačových periferiích nebo různých profesionálních strojích (třeba zobrazovačích pro lékařské účely, nebo velkých strojích na výrobu kompaktních disků). Jejich profi divize dokonce vlastní několik Oscarů a Emmy v technických kategoriích. Největší částí portfolia jsou ale stále komponenty pro domácí poslech hudby.

 

TEAC jako jedna z mála společností vsadil i na dosti neobvyklý koncept komponentů v šasi s poloviční šířkou. Na první pohled tak i elektronika střední úrovně může trochu mást svým "věžičkovitým" vzhledem. Na pohled druhý se ale zdá, že i malé komponenty nabízí konektivitu a schopnosti těch "plných" a TEAC tak pouze našel cestu k těm, kteří chtějí hrát, ale nemít při tom obří krabice vyskládané v dedikovaném stojanu, ale naopak touží spíše po lifestylovém řešení.

Jedním z takto kompaktních komponentů ze série Reference je i nový síťový přehrávač a D/A převodník NT-503, který díky možnosti regulace hlasitosti poslouží i jako univerzální vstupní a ovládací brána celého systému.

 

TEAC NT-503 se skrývá v opravdu velmi pěkně zpracovaném těle o rozměrech 29 x 24,8 x 8,1 cm (š x h x v) a váze necelých 4 kg. Je to tedy opravdu drobeček, který se snadno vejde kamkoliv. Stěny z tlustých hliníkových profilů jsou jednak odolné, jednak i pěkně vypadají, zajímavým prvkem jsou pak miniaturizované úchyty na čelní stěně, evokující svět zvukařské techniky.

Jediným kompromisem, který, zdá se, je vztažený k velikosti přístroje, je velikost ovládacích prvků. Ty nejsou zrovna příliš rozměrné, ale koneckonců i na full-size komponentech dnes najdeme snahu o použití malých a nenápadných prvků. Centrem dění na přední straně je dvouřádkový stmívatelný OLED displej s jednoduchými bílými znaky a vynikající čitelností. Výrobci se povedlo na pouhé dva řádky vtěsnat víc informací, než je obvyklé a i malý displej je tak úplně dostačující.

 

U levé hrany najdete staromódně pojatý páčkový vypínač, který komponent prostě natvrdo vypne (místo u streamerů běžnějšího "měkkého" vypínání). Vedle je indikační dioda, informující o zapojení externích hodin, pod ní 3,5 mm jack sdruženého optického a koaxiálního vstupu, pravděpodobně hlavně pro mobilní přehrávače. Ještě o další kousek vedle je malý otočný knoflík, sloužící pro cyklické přepínání vstupů, ale také pro pohyb a potvrzování voleb v obsáhlém menu, které se vyvolává droboučkým tlačítkem vedle displeje.

Sestavu doplňuje USB konektor pro rychlé zastrčení datových pamětí a sluchátkový výstup o průměru 6,3 mm. Primárně k němu je tu přítomen i velký ovladač hlasitosti s olejovitě pozvolným chodem, ale trochu malým odporem. Pokud chcete, můžete jediným nastavením v menu zapojit regulaci hlasitosti i do zadních signálových výstupů a ze streameru udělat i plnohodnotný předzesilovač, byť bez možnosti využít analogové vstupy.

 

Pohled na zadní stranu odhalí relativně širokou škálu konektorů, ale s jasným pocitem, že se jejich počtem kvůli místu přeci jen muselo trochu šetřit. Jsou tu klasické digitální vstupy (1x optika a 1x koax), ale také USB port pro spojení s počítačem. To doplňuje ethernetová zásuvka, Wi-Fi TEAC nezná (a je to dobře). Trochu méně tradiční, byť nikterak výjimečná je přítomnost bluetooth antény, velmi výjimečná a to zejména v této cenové třídě je pak možnost napojit streamer na externí zdroj hodinového signálu o taktu 10 MHz, kterým se obejde (za dané peníze logická) určitá kompromisnost oscilátorů uvnitř přístroje. Jde patrně o průnik s firemní high endovou "podfirmou" Esoteric, i když nás nenapadá žádný dostupný zdroj přesného času adekvátní cenové třídě NT-503

Zpracovaný signál TEAC NT-503 posílá dál z analogových výstupních konektorů v podobě symetrických XLR a nesymetrických RCA. Pokud chcete, můžete je ale úplně vypnout a o něco tak vylepšit zvuk předního sluchátkového výstupu.

 

Uvnitř přístroje tepe dvojice čipů Verita AK4490 od Asahi Kasei Microdevices, podporující jak PCM, tak DSD signál. Ten první až s rozlišením 32 bit / 384 kHz a ten druhý až do 11,2 MHz. Čipy nabízí velmi slušný odstup signálu a šumu na úrovni 112 dB. Softwarové vybavení podporuje také upsampling za přispění firemních algoritmů Fluency. PCM signál můžete uživatelsky nastavit na převzorkování 2x, 4x nebo i 8x, případně na konverzi do DSD 4x. Nastavit můžete ještě digitální filtr u PCM signálu (čtyři různé typy) a cutoff u DSD signálu na 50 nebo 150 kHz.

Uvnitř maličkého přístroje je poctivá konstrukce - je tu dokonce dvojice toroidních transformátorů a to pro každý kanál jeden. Má to své opodstatnění, protože celá konstrukce je poctivě koncipovaná jako dual mono a to s plně symetrickými signálovými dráhami. Do sluchátkového výstupu umí Teac poslat slušný výkon 500 mW na kanál.

Regulace hlasitosti je precizní, rozdělená na celkem čtyři kanály díky technologii QVCS (Quad Volume Control System) a nabízí 256 kroků po 0,5 dB.

Teac NT-503 je takový univerzální digitální rozbočovač, spíše než klasický streamer. Síťové rozhraní a k němu dodávané aplikace jsou ale asi hlavním zdrojem signálu - aplikace je mimochodem příjemná, rychlá a intuitivní, i když vlastně velmi jednoduchá. Při používání byla pohodlná a bezproblémová. Připojit se ale můžete i za pomoci bluetooth s aptX kodekem (což se hodí pro členy rodiny, kteří mají na svém telefonu nebo tabletu všechnu hudbu a většinou ji poslouchají třeba přes sluchátka), můžete využívat streamovacích služeb, v ČR zejména Spotify nebo TuneIn, můžete ale přehrávat i data z USB disků přes přední port a případně použít NT-503 jako USB D/A převodník - to zejména kvůli zmíněným souborů s nejvyšším rozlišením. Po síti pak umí Teac přehrát PCM 24 / 192 a DSD 5,6 a to v podstatě v jakémkoliv souborovém formátu a dle libovůle i bez mezer.

Malý Teac NT-503 je zhmotnělým důkazem toho, že když víte jak na to, nemusíte vypadat jako ostatní. NT-503 je skladný streamer, převodník a příležitostný sluchátkový zesilovač či předzesilovač. Jeho regulaci hlasitosti bychom asi krom občasného nasazení v roli sluchátkového přístroje nechali spát, naopak jeho možnosti převzorkování a dalších nastavení, jeho rychlá reakce na pohyb na síti a jeho hutný, příjemně muzikální a barevný přednes funguje ideálně ve spojení se stejně kompaktním integrovaným zesilovačem stejné řady. Pak máte na formátu minivěže totiž dospělý systém, který vás překvapí svou sytostí, dynamikou a dalšími jednotlivými atributy, ale hlavně tím, jak harmonicky to všechno do sebe zapadá a jak šťavnatý je výsledek a jak dobře se poslouchá. Teac NT-503 je šikovný síťový stroj s velmi slušným zvukem pro ty, kteří chtějí být buď jiní, nebo nechtějí obětovat zbytečně moc prostoru a přitom nechtějí ani žádné výrazné kompromisy. Za nás rozhodně palec vzhůru za univerzální a ještě zaplatitelný přístroj...